Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ministerstwo Klimatu ma dwóch nowych wiceministrów. Kim są zastępcy Michała Kurtyki?

W ich rękach są m.in. negocjacje w sprawie pieniędzy z przyszłego budżetu UE, które Polska chce dostać na zieloną transformację energetyki i całej gospodarki

Ministerstwo Klimatu, którym kieruje Michał Kurtyka, poinformowało dziś o powołaniu dwóch nowych wiceministrów: Ireneusza Zyski oraz Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego. Co o nich wiadomo?

Przeczytaj też: Jest pierwsze polskie ministerstwo klimatu. Co to oznacza?

Ireneusz Zyska z PiS w poprzedniej kadencji Sejmu był posłem partii Kornela Morawieckiego Wolni i Solidarni. Kierował parlamentarnym zespołem ds. górnictwa i energii. O sprawach energetyki i węgla wypowiadał się w dość pragmatyczny sposób.

Dobrym sygnałem dla polskich negocjacji z Brukselą w sprawach klimatycznych jest powołanie na wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego. To osoba z wieloletnim doświadczeniem w rozmowach z UE, ostatnio kierownik referatu środowiska w stałym przedstawicielstwie Polski w Brukseli. W ubiegłym roku odegrał bardzo ważną rolę w negocjacjach na światowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Był głównym negocjatorem polskiej prezydencji, przygotowując pakiet decyzji wdrażających Porozumienie Paryskie, tzw. Katowice Rulebook.

Przeczytaj też: Do 2030 r. ma rządzić węgiel. Tak chce odchodzący minister

Michał Kurtyka ma już pięciu zastępców. Jednak mówi się, że skład kierownictwa resortu klimatu jeszcze się powiększy. Mają do niego trafić byli wiceministrowie energii, Tomasz Dąbrowski i Tadeusz Skobel.

Foto: Ministerstwo Klimatu. Od lewej: Adam Guibourgé-Czetwertyński, Michał Kurtyka

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies