Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Już nie z bawełny, a ze słomy. Oto nowa ekologiczna odzież od Fortum i Spinnova

Firmy twierdzą, że produkcja tego materiału wywiera niewielki wpływ na środowisko

Czy wiecie, że ze słomy można wyprodukować ekologiczny materiał i uszyć z niego ubrania? Firmy Fortum oraz Spinnova poinformowały właśnie o takiej innowacji. Ich zdaniem prototypowy materiał jest unikatowy przede wszystkim dlatego, że jego wytworzenie wywiera minimalny wpływ na środowisko.

Przeczytaj też: Ubrania z przetworzonych butelek PET

Heli Antila, odpowiedzialna w Fortum za biorozwiązania, przypomina, że słoma pszenna jest zwykle wyrzucana lub palona na polach. – Teraz może być wykorzystana w przemyśle włókienniczym, co otwiera olbrzymie możliwości na całym świecie – podkreśla Antila.

Jak powstał nowy materiał? Słoma została najpierw poddana obróbce za pomocą przyjaznej dla środowiska technologii frakcjonowania opracowanej przez spółkę powiązaną z Fortum – Chempolis Oy. Technologia Spinnovy, która jest obecnie testowana, pozwala na bezpośrednie mechaniczne przekształcenie celulozy mikrofibrylowanej we włókno bez rozpuszczania czy wykorzystania szkodliwych dla środowiska chemikaliów. Materiał został wyprodukowany w ośrodku Spinnovy w Finlandii.

Przeczytaj też: Smog tej zimy będzie dokuczać tak samo

Obie firmy chcą rozpocząć produkcję materiału w przyszłych biorafineriach, które będą wykorzystywać resztki biomasy, w tym odpady rolne. Będzie ona przetwarzana na materiały bio pochodzenia lignocelulozowego, a także produkty celulozowe.

Nowatorskie ekologiczne tekstylia zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas Textile Exchange Sustainability Conference odbywającej się w Vancouver. Wśród prezentowanych ubrań znajdą się t-shirt, kurtka i spódnica.

Warto przypomnieć, że światowa produkcja ubrań wynosi 62 mln ton rocznie, z czego 60 proc. trafia na śmietnik w ciągu 12 miesięcy. Recyklingowi poddaje się tylko 2 proc. tekstyliów. Więcej pisaliśmy o tym w tekście „Nowa kolekcja H&M. A w niej m.in. ubrania z przetworzonych butelek PET”.

Fot. Fortum

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies