Grupa Orlen otrzymała dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy na dwa projekty wodorowe: Green H2 i Hydrogen Eagle. Środki zostaną przeznaczone na produkcję niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru
Orlen w najnowszej strategii spółki do 2035 roku zapisał, że chce rocznie wykorzystywać nawet 350 tys. ton nisko- i zeroemisyjnego H₂. Wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pomoże koncernowi w realizacji tego celu.
Jak mówił prezes spółki Ireneusz Fąfara, bezzwrotna kwota 1,7 mld zł pozwoli przyspieszyć inwestycje w technologie wodorowe oraz wzmocnić krajową sieć produkcji tego paliwa. Pieniądze zostaną przeznaczone na dwa programy Orlen.
Przeczytaj też: Przełomowy projekt CCS będzie rozwijany, druga faza Northern Lights
Hydrogen Eagle to program inwestycyjny, w ramach którego powstawać mają źródła odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru, zasilane z odnawialnych źródeł energii, ale nie tylko. Do produkcji H₂ wykorzystane mają być także odpady komunalne w technologii Waste-to-hydrogen.
Green H2 to z kolei program pilotowany przez Lotos Green H2, spółki z grupy Orlen. Ma on na celu produkcję odnawialnego wodoru, który będzie wykorzystywany do produkcji paliw w Gdańsku. Zaplanowano powstanie dużego, bo o mocy 100 MW, elektrolizera do wytwarzania zielonego H₂.
Przeczytaj też: Kopalnia Janina będzie ekologicznym źródłem ciepła
Dotacje dla projektów zostały przyznane w ramach trzeciej części programu B2.1.1 „Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru”. Operatorem konkursu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, którego celem jest odbudowa potencjału rozwojowego gospodarki oraz wsparcie jej konkurencyjności.
Artykuł sponsorowany