Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Kongres w cieniu blackoutu. Kluczowe decyzje EPL zapadły w Walencji

W Walencji zakończył się właśnie kongres Europejskiej Partii Ludowej, największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Uwagę skupiał jednak głównie poniedziałkowy blackout – potencjalnie największa awaria energetyczna, z jaką mierzyła się Hiszpania

Podczas gdy do Walencji zjeżdżały delegacje polityków z Unii Europejskiej i spoza niej, dziennikarze i goście, miasto zostało zupełnie odcięte, wyjątkiem pozostało lotnisko.

W Walencji, w trakcie blackoutu, podobnie jak innych miejscach, zapanował chaos – nie działała komunikacja miejska, sygnalizacja świetlna, nie było zasięgu komórkowego i internetu, ludzie utknęli w windach i pociągach, a sklepy i restauracje w dużej mierze pozostawały zamknięte.

Przeczytaj też: Kolejna dziwna decyzja Donalda Trumpa

W nielicznych otwartych miejscach można było płacić jedynie gotówką. Zegar w mieście zatrzymał się niczym w filmie – pokazując godzinę 12:33. W mieście widać było ludzi, którzy wyszli do parków, na skwery, spędzali czas razem – czytając książki, odpoczywając. Jednak na ulicach miasta wyraźnie czuło się niepewność i strach.

W obliczu tych wyzwań obawiano się, w jaki sposób wpłynie to na organizację kongresu i przyjęcie planowanych 1700 osób.

Prąd wrócił do miasta wieczorem – świat również zaczął wracać do normalności. Kongres odbył się więc według planu, jednak pytania o podatność systemu na awarie i inne potencjalne zagrożenie odbijały się echem na korytarzach.

Delegaci zdecydowali w sprawie kluczowych funkcji

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, który ubiegał się o reelekcję na kolejną 3-letnią kadencję, wskazał, że awaria ukazała wrażliwość systemu i potrzebę skupienia się na zapobieganiu oraz solidarności w ramach współpracy europejskiej. Pytany o przyszłość EPL wskazywał na rosnący wpływ populistycznej prawicy: „Przez następne 4 lata, do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, naszymi głównymi rywalami są ekstremiści – w Europie i na świecie. Jako największa grupa w UE musimy przygotować swoją odpowiedź”.

Weber został ponownie wybrany na przewodniczącego EPL. Delegaci wybrali również nowego sekretarza generalnego, 10 wiceprzewodniczących i skarbnika. Zgodnie z propozycją przewodniczącego, Dolors Montserrat (PP, Partia Ludowa, Hiszpania) została wybrana nową sekretarz generalną. Polski akcent to natomiast wybór Andrzeja Halickiego na wiceprzewodniczącego. François-Xavier Bellamy (Les Républicains, Francja) został skarbnikiem EPL.

Kwestie klimatyczne

Podczas wystąpień w trakcie kongresu większość delegatów wymieniała tematy związane z ochroną klimatu w jednym rzędzie z tematami bezpieczeństwa (również energetycznego), rozwoju, tworzenia miejsc pracy i współpracy.

Przeczytaj też: Europejska Partia Ludowa bije się w pierś

Podkreślano potrzebę lepszego przygotowania na wyzwania, które stoją przed Europą również w tym zakresie. Nie wybrzmiały jednak konkretne rozwiązania czy zobowiązania, choć można było tego oczekiwać. Przypomnijmy, że kongres odbywał się pół roku po tym jak Walencja mierzyła się z ogromną powodzią, w której zginęło ponad 200 osób, a władze lokalne były mocno krytykowane w związku z nieadekwatną reakcją i brakiem przygotowania.

Pełna lista wybranych wiceprzewodniczących:

  • Petteri Orpo (Kokoomus, Finlandia);
  • Antonio Tajani (Forza Italia, Włochy);
  • David McAllister (CDU, Niemcy);
  • Siegfried Mureșan (PNL, Rumunia);
  • Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska, Polska);
  • Dubravka Šuica (HDZ, Chorwacja);
  • Magnus Brunner (ÖVP, Austria);
  • Kostis Hatzidakis (ND, Grecja);
  • Mairead McGuinness (Fine Gael, Irlandia);
  • Paulo Rangel (PSD, Portugalia).

Z Walencji dla Green-news.pl pisała Natalia Węgrzyn, Shared Ground

Fot. EPP / Flickr / CC BY 2.0

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies