Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Osłony chroniące odbiorców przed wzrostem cen energii. Co przyniesie nowa ustawa?

Osłony dla odbiorców wrażliwych na wzrost cen energii mają obowiązywać przez rok. Bony trafią do około 3,5 mln najuboższych gospodarstw domowych – wynika z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W ubiegłym tygodniu rząd zajmował się rekomendowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozwiązaniem osłonowym dla odbiorców wrażliwych. Jest ono potrzebne ze względu na planowane od lipca tego roku odmrożenie cen energii.

Przeczytaj także: Resort klimatu szuka sposobu na bezbolesne odmrożenie cen energii

Z zapowiedzi przedstawicieli resortu wynika, że planowana ustawa ma objąć nie tylko drugą połowę 2024 roku, ale także pierwsze półrocze 2025 roku.
Jak tłumaczyła wiceministra klimatu Urszula Zielińska, chodzi o to, by dzięki wprowadzeniu systemowych rozwiązań ochronić tych, którzy będą tego potrzebować, a jednocześnie długotrwale stabilizować ceny na rynku energii poprzez przyspieszenie rozwoju OZE.

Planowana ustawa ma wprowadzić cztery mechanizmy chroniące odbiorców. Będą to:

  • Dodatkowa (przeprowadzona w połowie roku) rekalkulacja taryfy na energię elektryczną i gaz w celu obniżenia rachunków dla wszystkich
  • Wprowadzenie ceny maksymalnej na energie elektryczną dla gospodarstw domowych
  • Wprowadzenie mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła
  • Bon energetyczny o wysokości od 300 do 600 zł dla 3,5 miliona odbiorców wrażliwych dochodowo

Przeczytaj także: Jaka piękna (wiatrowa i nie tylko) katastrofa. Miało być szachowanie prezydenta, jest dramat w kilku aktach

W ubiegłotygodniowym w wywiadzie dla TVP Info Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że ustawa dotycząca cen energii na drugie półrocze br. trafi pod obrady Sejmu jeszcze w kwietniu. Podtrzymała przy tym plany wsparcia najuboższych poprzez przyznanie bonu dla około 3,5 mln gospodarstw domowych oraz wprowadzenie kryterium dochodowego, które będzie uwzględniało przeliczenie dochodu na osobę w rodzinie.

Zgodnie z prognozami Narodowego Banku Polskiego (NBP) w scenariuszu zakładającym wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd, wzrost cen energii może przejściowo przekroczyć 20 proc. rok do roku. Z kolei analitycy rynkowi przewidują, że podwyżki będą nieco niższe – rzędu kilkunastu procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Foto: Freepik

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies