Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Siemens Gamesa dostarczy 100 turbin dla morskich projektów Polenergii i Equinora

Ostateczną umowę niemiecko-hiszpański producent generatorów zawarł dwa lata po tym, jak stał się preferowanym dostawcą do projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

Podpisany właśnie kontrakt zabezpiecza produkcję, dostawę i serwis gwarancyjny dla 100 turbin wiatrowych, które staną w polskiej części Morza Bałtyckiego w ramach dwóch projektów realizowanych przez Polenergię i Equinor. Każda z maszyn będzie miała moc jednostkową 14,4 MW i zostanie wyposażona w system SCADA, który umożliwia gromadzenie w czasie rzeczywistym danych o wielkości produkcji.

Przeczytaj także: Siemens Energy dostanie 15 mld euro ratunkowej kroplówki

Wartość umów oszacowano na 1,8 mld euro, przy czym wynagrodzenie Siemens Gamesa to około 1,66 mld euro. Kwota ta nie jest ostateczna i będzie aktualizowana w czasie trwania dostaw. Jak wskazuje Polenergia w komunikacie giełdowym, część wynagrodzenia dostawcy podlega indeksacji w zakresie „cen materiałów i usług, inflacji, zabezpieczenia walutowego czy kosztów pracy”.

Być może wymienione w ostatnim zdaniu elementy są powodem tak długiej finalizacji kontraktu. Przypomnijmy, że między zawarciem przez Polenergię i Equinor umowy z Siemens Gamesa Renewable Energy jako preferowanym dostawcą, a podpisaniem ostatecznej umowy na turbiny dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, upłynęły niemal dwa lata.

Inwestorzy ogłosili wybór dostawcy generatorów turbin 22 lutego 2022 roku. Dwa dni później wybuchła wojna na Ukrainie, która zaburzyła łańcuchy dostaw dla energetyki odnawialnej. Stało się to impulsem do nawet dwucyfrowych wzrostów cen niektórych surowców, z których produkuje się komponenty. To napędziło inflację. Długi okres negocjacji świadczy o skali wyzwań, z jakimi mierzyli się w ostatnim czasie zarówno deweloperzy morskiej energetyki wiatrowej, jak i dostawcy znajdujący się w łańcuchu wartości dla tego sektora.

Przeczytaj także: Turbiny Siemens Gamesa znów do naprawy. Kłopoty z lądu teraz przenoszą się na morze

Uzgodnione wynagrodzenie SGRE skalkulowano przy założeniu realizacji dostaw do obu projektów w trybie ciągłym. Jeśli jednak z jakiegoś powodu prace dla jednego z projektów nie zostaną podjęte, to Siemens otrzyma około 30 mln euro więcej. Umowy z SGRE są warunkowe. Ich wejście w życie zależy od dostarczenia przez wykonawcę zabezpieczeń, a także zapłaty przez spółki projektowe zaliczki. Przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej Polenergia i Equinor muszą wydać odpowiednio około 88 mln zł i około 88 mln euro.

Polenergia i Equinor mają po 50 proc. udziałów w spółkach projektowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III i wspólnie realizują projekty dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy 1440 MW. Są to projekty tzw. pierwszej fazy rozwoju rynku offshore wind w Polsce. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla nich zostanie podjęta w tym roku, a pierwszy prąd popłynie w 2027 roku.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies