Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Auchan przyspiesza dekarbonizację biznesu

Francuska sieć kupi energię z farm słonecznych i zainwestuje we własną fotowoltaikę. Pozwoli to pozyskać prawie 140 GWh energii odnawialnej do zasilenia sklepów w Polsce

Pierwszym krokiem jest podpisanie długoterminowej umowy PPA na zakup energii z farm słonecznych GoldenPeaks Capital. W ramach 12-letniego kontraktu, obowiązującego w latach 2025-2037, Auchan ma rocznie odbierać 115 GWh energii słonecznej. Taki wolumen odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 52 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Orange robi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego biznesu – własnego i swoich klientów

Dodatkowo spółka zainwestuje we własne źródła energii odnawialnej, instalując panele fotowoltaiczne na dachach i parkingach 22 sklepów. W ten sposób będzie dysponować instalacjami o łącznej mocy 24,8 MW. Pozwoli to Auchan zwiększyć dostęp do zielonej energii o kolejne 23,5 GWh rocznie. Projekt ten jest realizowany we współpracy z firmą Helexia w ramach globalnej umowy partnerskiej z Auchan.

Przewidujemy, że już w 2025 r. zagwarantowany właśnie łączny wolumen 139 GWh rocznie pokryje 65 proc zapotrzebowania energetycznego wszystkich naszych sklepów w Polsce. W planach mamy uzupełnienie tego pakietu energią wiatrową, o czym będziemy informować w stosownym czasie – zapowiada cytowany w komunikacie prasowym spółki Alexandre Saussard, dyrektor generalny Auchan Polska.

Obie inwestycje pozwolą zmniejszyć emisje CO2 o 88 tys. ton w ciągu zaledwie jednego roku. Są także kluczowe z punktu widzenia realizacji planów związanych z dekarbonizacją biznesu sieci sklepów. Wpisują się też w długofalową strategię Auchan w skali globalnej, która zakłada ograniczenie emisji CO2 o 46 proc. do 2030 r. w stosunku do 2019 roku.

Przeczytaj także: Biedronka z umową z Grow Energy. 70 proc. sklepów ma mieć panele fotowoltaiczne

Obecnie sklepy Auchan w Polsce są w pełni zasilane energią odnawialną, pozyskiwaną od autoryzowanych dostawców wraz z certyfikatami gwarantującymi jej pochodzenie. Najnowsze inwestycje w energię słoneczną mają na celu osiągnięcie przez Auchan niezależności energetycznej, zapewniając stały, stabilny dostęp do zielonej energii i optymalizując jej koszty.

Foto: materiały prasowe Auchan

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies