Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Vitol otworzył nowe biuro w Warszawie. Polska hubem rozwoju na region CEE

Vitol, największy na świecie trader ropy i gazu, uroczyście otworzył nowe biuro w stolicy Polski. Wydarzenie oznacza nowy etap rozwoju, w jaki Vitol i Vortex wchodzą wspólnie na krajowym rynku.

– Jako globalny gracz z przeszło 50-letnim doświadczeniem na rynku surowców, doceniamy potencjał Polski w regionie. W ciągu ostatnich lat grupa Vitol zainwestowała ponad 2.2 miliarda dolarów w obszarze transformacji energetycznej, od inwestycji w energię z wiatru, słońca, magazyny energii, po inwestycje w elektryfikację transportu i rozwój biopaliw w Ameryce Północnej, Południowej, Azji i w Europie. W ramach naszej strategii rozwoju chcemy również budować pozycję jednego z wiodących uczestników polskiego rynku energii – mówił Russel Hardy, prezesa Vitola do gości zgromadzonych na wydarzeniu.

Przeczytaj też: Polska może budować co roku OZE o mocy 5 GW

– Choć oficjalnie nasza przygoda z Vortex Energy rozpoczęła się w 2023 roku, w rzeczywistości już wcześniej poświęciliśmy dużo czasu na wybór Polski, jako nie tylko najbardziej obiecującego rynku w Europie, ale także na znalezienie najlepszego partnera, z głębokim doświadczeniem i ekspertyzą, która umożliwi nam budowę wiodącego, niezależnego producenta energii na rynku. Nasze cele w Polsce to między innymi dalsza profesjonalizacja polskiej branży OZE i budowanie nowego, silnego i niezależnego producenta energii o zbilansowanym miksie. Dla Vitol jest to istotny i perspektywiczny biznes i będziemy dążyć do jego dalszego rozwoju w Polsce i rozszerzenia go o możliwości zrównoważonego wytwarzania energii w całym regionie – zapowiedziała Justine Ryan, Head of Renewables EMEA w Vitol.

Rozwijająca farmy fotowoltaiczne i wiatrowe szczecińska spółka Vortex Energy została przejęta Vitol na początku 2023 roku. Vitol zobowiązał się wówczas do zainwestowania 1 mld USD w energię odnawialną w Polsce w ciągu pięciu lat. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.

Przeczytaj też: Google przyspiesza inwestycje w zieloną energię

W ślad za tym zobowiązaniem Vortex rozpoczął w grudniu 2023 r. budowę lądowych farm wiatrowych o mocy 53 MW i farm fotowoltaicznych o mocy 57 MW. Łączna wartość tych inwestycji wyniesie 123 mln dolarów. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.

Vitol dostarcza do Polski ropę naftową i produkty naftowe od prawie 30 lat. Nabycie 100% kapitału Vortex Energy jest pierwszą inwestycją spółki w sektorze energetyki odnawialnej w Europie.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies