Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Złe wieści dla polskich partnerów NuScale. Amerykańska spółka rezygnuje z budowy małego reaktora

Dosyć niespodziewanie NuScale Power ogłosił, że kończy przedsięwzięcie, które miało doprowadzić do budowy elektrowni jądrowej wyposażonej w jej reaktor VOYGR. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość SMR od tej spółki

Przy okazji publikacji wyników za III kwartał 2023 r., amerykańska spółka NuScale Power (notowana na nowojorskiej giełdzie), przekazała, że kończy projekt SMR (mały reaktor modułowy) w stanie Idaho. NuScale zamierzała w ramach Carbon Free Power Project (CFPP) wybudować małą elektrownię jądrową wyposażoną w reaktory VOYGR razem z Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS).

Decyzja stawia wielki znak zapytania nad planami NuScale. Spółka zamierza postawić elektrownię jądrową o mocy 462 MW (składającą się z 6 reaktorów VOYGR o mocy 77 MW każdy) i od lat zapowiadano, że pierwsza siłownia będzie zlokalizowana niedaleko miasta Idaho Falls na terenie Idaho National Laboratory (zarządza nim amerykański Departament Energii, także zaangażowany w przedsięwzięcie).

Pionierski projekt miał być bazą dla kolejnych przedsięwzięć i pierwszym komercyjnym wdrożeniem reaktorów VOYGR. NuScale podpisał wiele umów partnerskich z firmami zainteresowanymi wdrożeniem SMR, wśród nich są też KGHM czy Unimot z Polski.

Przeczytaj też: Gdzie w Polsce powstaną elektrownie jądrowe?

Wydawało się, że Carbon Free Power Project jest na zaawansowanym stadium rozwoju. NuScale zamierzał uruchomić elektrownię do końca bieżącej dekady, zamówił nawet odkuwki reaktorów w koreańskim Doosan Enerbility i stara się o kolejne zezwolenia dla VOYGR. Pierwsza wersja reaktora o mocy 50 MW takie otrzymała, ale po zwiększeniu mocy (do 77 MW) i modyfikacjach konieczne jest rozpoczęcie całego procesu od nowa.

W komunikacie o zakończeniu projektu NuScale zapewnia, że dotychczasowe osiągnięcia ocenia pozytywnie i 10-letnia współpraca przy CFPP „doprowadziła technologię do etapu komercyjnego wdrożenia”. – NuScale będzie kontynuować współpracę z krajowymi i międzynarodowymi klientami, aby wprowadzić swoją technologię SMR na rynek – mówi cytowany w informacji prasowej John Hopkins, prezes NuScale.

Przeczytaj też: Czeski rząd przyjął strategię dla małych reaktorów SMR

Możliwym wyjaśnieniem tego, dlaczego UAMPS kończy współpracę z NuScale, są koszty wyprodukowanej przez VOYGR energii elektrycznej. Na początku 2023 r. poinformowano, że za 1 MWh wytworzoną przez ten SMR będzie trzeba zapłacić około 89 dolarów. Dwa lata wcześniej cena oscylowała wokół 58 dolarów za 1 MWh.

Jakby tego było mało, nowa, szacunkowa cena i tak została obniżona, bo uwzględniono około 30 dolarów subsydiów z Inflation Reduction Act (IRA). Bez dotacji i udogodnień za megawatogodzinę z VOYGR trzeba byłoby zapłacić 119 dol. Nagły wzrost kosztów o ponad 50 proc. tłumaczono wyższymi wydatkami na samą budowę elektrowni, które z 5,3 mld podskoczyły do 9,3 mld dol – opisywał Institue for Energy Economics and Financial Analysis.

Fot. mat. prasowe NuScale / Youtube

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies