Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Miliard złotych na modernizację sieci i magazyny energii. NFOŚiGW rusza z naborem

O dofinansowanie mogą starać się operatorzy sieci dystrybucyjnych w Polsce

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił uruchomienie programu skierowanego do operatorów sieci dystrybucyjnych (OSD), czyli sieci niższych napięć. Przewidziany budżet programu to miliard złotych. W ramach pierwszej fazy naboru do rozdysponowania jest 100 mln zł. Maksymalna kwota dotacji wynosi do 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektów.

Przeczytaj też: Słodko-gorzkie podsumowanie ośmiu lat rozwoju OZE w Polsce

Operatorzy mogą uzyskać dotacje na modernizację sieci dystrybucyjnej (np. rozdzielni), by poprawić jej parametry, ale nie tylko. Być może ważniejszym elementem programu jest możliwość aplikowania o wsparcie finansowe na projekty magazynowania energii związane z technologiami bateryjnymi.

Informacje zebrane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziły powszechnie znany w branży fakt, że polskie koncerny energetyczne zrealizowały dotychczas tylko pojedyncze projekty w zakresie rozwoju magazynów energii. Resort wymienia m.in. jeden magazyn PGE o mocy 2,1 MW. Mniejsze instalacje mają Energa (750 kW w Pucku) i Tauron (50 kW, 500 kW oraz jeden ponad 3 MW). Pieniądze od NFOŚiGW mogą więc wesprzeć OSD w inwestycjach w magazyny. Jest to o tyle istotne, że wraz z rosnącą liczbą mikroinstalacji fotowoltaicznych magazyny będą coraz bardziej potrzebne do bilansowania sieci. Gdy brakuje mocy z fotowoltaiki, sieć mogą stabilizować magazyny. Gdy natomiast energii elektrycznej z paneli jest zbyt dużo, można ją kierować do magazynów.

„W ramach rozbudowywania systemów magazynowania można pozyskać środki na kontenery bateryjne, inwertery, magazyny mobilne, autotransformatory, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające wraz z testami i odbiorami magazynów” – pisze NFOŚiGW w ogłoszeniu o starcie naboru.

Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronach NFOŚiGW.

Przeczytaj też: Niemcy odpuszczają w sprawie niskoemisyjnych budynków?

Modernizacja sieci, zwłaszcza dystrybucyjnych, to jeden z elementów transformacji energetycznej. Bez inwestycji w magazyny energii i poprawę infrastruktury przesyłowej trudno myśleć o wykorzystaniu pełnego potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE). O tym, jak ważny to temat, przeczytasz w tekstach W pogoni za zieloną energią nie można zapomnieć o sieci. „Przytulaj pylony, nie drzewa” hasłem nowoczesnej transformacji? oraz Rekordowa liczba odmów dla nowych odnawialnych źródeł. Inwestycje w sieci potrzebne w trybie pilnym.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies