Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
ING znów szuka ciekawych start-upów. Tym razem na celowniku są rozwiązania chroniące zasoby wody

Trzecia edycja konkursu dla start-upów i młodych naukowców na innowacje ogłoszona została w Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22 marca. Jego celem jest przypominanie nam, że zasoby wody, do których mamy obecnie dostęp, nie są nam dane na zawsze. Choć na razie nieczęsto to odczuwamy, w przypadku Polski jest to duże wyzwanie. Wśród krajów UE jesteśmy dopiero na 24. miejscu pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody na jednego mieszkańca. Susze pojawiają się już co roku, a wraz z nasilaniem się zmian klimatu będzie ich w Polsce przybywać.

Przeczytaj też: Polki i Polacy gotowi na wyrzeczenia na rzecz klimatu

Chcąc wspierać rozwiązania technologiczne z tego obszaru, ING Bank Śląski uruchomił nową edycję Programu Grantowego (o wynikach poprzednich edycji więcej przeczytasz tutaj). Konkurs skierowany jest do start-upów i młodych naukowców. Bank przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania wspierające ochronę zasobów wodnych, efektywne wykorzystywanie wody oraz poprawiające jej jakość.

– Trzecia edycja naszego Programu Grantowego wystartowała w Światowy Dzień Wody, który od 1993 r. corocznie obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku ma zachęcić do przyspieszenia zmian mających na celu rozwiązanie kryzysu wodnego. W Polsce ostatnie 50 lat przyniosło spadek odnawialnych zasobów wody na mieszkańca z 18 tys. m³ do 16 tys. m³ rocznie. Aby przeciwdziałać temu problemowi, konieczne są zmiany. Dlatego tym razem poszukujemy rozwiązań, które pozwolą skutecznie chronić te zasoby, efektywnie wykorzystywać wodę, czy poprawić jej jakość – wyjaśnia Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Najlepsze rozwiązania zgłoszone do konkursu zostaną nagrodzone grantami na dalszy rozwój:

  • Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda 400 tys. zł,
  • za drugie miejsce 300 tys. zł, a
  • za trzecie miejsce 150 tys. zł.
  • możliwe jest też przyznanie nagród dodatkowych o łącznej wartości 150 tys. zł, w tym nagrody publiczności wielkiego finału.

Najlepsze rozwiązania – podobnie jak w poprzednich edycjach – wyłoni kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. Ogłoszenie finalistów nastąpi 25 maja. Zwycięzcy wyłonieni zostaną 29 czerwca podczas gali finałowej.
Zainteresowane start-upy i młodzi naukowcy mogą zgłaszać się do 10 maja. Należy wypełnić formularz online dostępny na stronie www.ing.pl/programgrantowy. Znajduje się tam również regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje.

Oprócz nagród finansowych dla uczestników Programu przewidziano wsparcie merytoryczne, promocję oraz budowanie partnerskich relacji. Finaliści zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach tematycznych, np.: „Poznaj swojego klienta”, „Modele biznesowe w praktyce”, „Eksperymenty, czyli skąd wiem że moje rozwiązanie ma sens”, „Pitching, czyli jak się dobrze zaprezentować”. Zwycięzcy będą mieli możliwość nawiązania kontaktu z firmami z portfolio ING Banku Śląskiego. Dla najlepszych zespołów przewidziany jest także indywidualny mentoring.

Przeczytaj też: Kosmetyki w kostkach mają całą listę ekologicznych plusów

Dwie poprzednie edycje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszej, która wystartowała wiosną 2022 roku, zgłosiło się aż 197 start-upów i młodych naukowców. Prezentowali oni rozwiązania z obszaru czystej i dostępnej energii (SDG 7), które wpływały na poprawę efektywności energetycznej, zwiększały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomagały w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Druga edycja Programu, która miała miejsce jesienią 2022 roku, poświęcona była zrównoważonej produkcji i konsumpcji (SDG 12). Bank poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów, czy pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Nadesłano aż 155 zgłoszeń.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ING, WODA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies