Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
KGHM rozszerza współpracę w sprawie SMR-ów. Podpisał memorandum z Nuclearelectrica

Dotychczas KGHM szukał partnerów w kraju. Teraz wybrał jądrową spółkę z Rumunii

KGHM i rumuńska Nuclearelectrica ogłosiły, że podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju SMR-ów (małych reaktorów modułowych, small modular reactors). Spółki zobowiązały się do wymiany know-how i doświadczeń przez trzy lata.

We współpracy KGHM z Nuclearelectrica nie ma przypadku. Miedziowa spółka podpisała memorandum o współpracy z NuScale Power we wrześniu 2021 roku, a rumuńska firma dwa miesiące później. W 2022 roku obydwie firmy podpisały kolejne umowy z amerykańską spółką.

Przeczytaj też: KGHM zrobi własną klimatyczną rewolucję. Do 2050 roku wyzeruje emisje

Obydwa podmioty chcą wdrażać SMR-y od Nuscale o nazwie VOYGR. Modułowe, małe reaktory NuScale, mają 77 MWe mocy. Jak wynika z dotychczasowych zapowiedzi KGHM, małe elektrownie jądrowe w technologii NuScale miałyby powstawać w modułach po sześć reaktorów każda (łącznie 462 MWe).

Rumunia ma podobne plany – chciałaby mieć sześć reaktorów. Jak czytam w informacji prasowej KGHM i Nuclearelectrica, w Rumunii elektrownia wybudowana z wykorzystaniem SMR-ów od NuScale ma wygenerować blisko 200 stałych miejsc pracy przy siłowni, 1,5 tys. w budownictwie i 2,3 tys. w sektorze energetycznym. Zastosowanie małych reaktorów ma pozwolić na zmniejszenie emisji CO2 o około 4 mln ton rocznie.

KGHM w lipcu 2022 roku złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie rozwoju SMR-ów. Taki sam wniosek złożył również Orlen. Według założeń miedziowej spółki pierwszy blok z reaktorem od NuScale miałby zacząć pracę około 2029 roku. Więcej o wyścigu spółek, nie tylko państwowych, w technologiach SMR w tekście: Orlen i KGHM rywalizują o palmę pierwszeństwa ws. małego atomu. Miedziowy gigant ubiegł naftowy koncern.

Przeczytaj też: Enea wchodzi w SMR-y. Spółka zaczyna współpracować z Last Energy

Wśród zainteresowanych małymi, modułowymi reaktorami są też ZE PAK, Ciech czy Unimot. „Modę” na tę technologię zapoczątkował natomiast Synthos, który jako pierwszy nawiązał współpracę z GE Hitachi Nuclear Energy w 2019 roku.

Nuclearelectrica to rumuńska spółka skarbu państwa z sektora energetycznego. Firma obsługuje elektrownię jądrową Cernavoda, jedyną tego typu siłownię w Rumunii. Elektrownia Cernavoda składa się z dwóch bloków, korzystających z reaktorów typu CANDU (reaktory ciężkowodne, ciśnieniowe).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies