Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Norweskie paliwa nie zastąpią tych z Rosji? WWF apeluje o zakończenie wydobycia na szelfie

Aktywiści powołując się na najnowszą część raportu IPCC, mówią wprost: Norwegia musi zaprzestać poszukiwania nowych złóż ropy i gazu

Według WWF (World Wide Fund for Nature) Norwegia musi natychmiast przestać poszukiwać nowych złóż ropy i gazu. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji ostro zareagowali na nowe dane z kolejnego fragmentu raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych). Karoline Andaur, szefowa norweskiego oddziału WWF, powiedziała, że Norwegia powinna przedstawić plan działania, który będzie bazował na ograniczeniu wydobycia z działających odwiertów oraz rezygnacji z poszukiwań nowych złóż. Nadrzędnym celem kraju powinna być ochrona klimatu.

Przeczytaj też: Przegrywamy walkę ze zmianami klimatu. Druga część raportu IPCC

– Jako siódmy co do wielkości emitent CO2 na świecie Norwegia stoi na historycznym rozdrożu. Nadszedł czas, aby wziąć na siebie odpowiedzialność i redukować emisje na dużą skalę – powiedziała Andaur.

W swoim drugim raporcie okresowym, opublikowanym w lutym, Panel Klimatyczny nakreślił, w jaki sposób dalszy wzrost temperatury zwiększy ryzyko powodzi, burz, susz i fal upałów na całym świecie. W opublikowanej 4 kwietnia br. trzeciej części raportu IPCC wiele uwagi poświęcono temu, jakie działania trzeba podejmować już dziś. Redukcje emisji mają objąć w dużej mierze energetykę i przemysł. Natychmiast trzeba zacząć zastępować technologie związane z wydobyciem i spalaniem paliw kopalnych alternatywnymi. Do nich zaliczane są energetyka wiatrowa, słoneczna i atomowa. Potrzebne jest też wdrażanie technologii wychwytywania dwutlenku węgla (Carbon Capture and Storage, CCS) na dużą skalę.

Przeczytaj też: Polskie kopalnie największym emitentem metanu w Europie

Oczekiwania organizacji pozarządowej wobec władz Norwegii są w całkowitej opozycji do tego, do czego kraj się właśnie zobowiązał. Chodzi o zwiększenie dostaw surowców dla Unii Europejskiej. Kraje UE chcąc zrezygnować z zakupów ropy, gazu i węgla od Rosji, szukają innych kierunków ich pozyskiwania. Naturalne było zainteresowanie złożami norweskimi. Temu poświęcone były spotkania szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Norwegii Jonas Gahr Støre oraz niemieckiego ministra gospodarki, Roberta Habecka z szefem rządu Norwegii. Będąca potęgą naftową Norwegia zapewniła, że jest w stanie sprostać oczekiwaniom UE w kwestii dostaw surowców oraz jest gotowa inwestować w zielone technologie, które pomogą przejść krajom unijnym na energetykę niskoemisyjną. Na horyzoncie są technologie wodorowe oraz CCS. Jednak ich drożenie wymaga czasu, którego jak mówią naukowcy, nie mamy.

Zdjęcie: Vidar Nordli-Mathisen on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies