Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Prawdziwy ser, ale bez wykorzystywania zwierząt. Przełom w produkcji roślinnych zamienników?

Alternatywą dla nabiału nie muszą być produkty seropodobne. Perfect Day wymyślił, jak zrobić serwatkę bez wykorzystywania krów

Dla osób, które przyzwyczaiły się do tradycyjnych smaków, w diecie wegańskiej barierą nie do przejścia może być całkowita rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli także z nabiału. Wprawdzie w sklepach jest już sporo zamienników sera, ale spójrzmy prawdzie w oczy – w większości przypadków mają one niewiele wspólnego z oryginałami. Dodatkowo używane do ich wytwarzania składniki mogą skłaniać do unikania tego rodzaju żywności.

Przeczytaj też: Portugalia zamknęła ostatnią elektrownię węglową

Amerykańska marka Bold Cultr utrzymuje, że rozwiązała ten problem. Jak twierdzi, sekretem dobrego sera nie jest mleko, tylko znajdujące się w nim białko. To ono nadaje serowi jego pyszne właściwości. A nauka pozwala teraz odtworzyć to białko w produkcie niezwierzęcym. Firma wykorzystuje proteiny dostarczane przez startup Perfect Day, który wytwarza białko przy użyciu kodu genetycznego nieinwazyjnie „pożyczonego” od krowy. Perfect Day wprowadza taki zwierzęcy schemat białkowy do mikroflory, która potrafi wytwarzać białko o dokładnie takiej samej strukturze i cechach funkcjonalnych jak białko pochodzące od krów.

Przeczytaj też: Niepotrzebny sprzęt elektroniczny oddasz do paczkomatu

Bold Cultr wykorzystuje bezzwierzęcą serwatkę do stworzenia sera identycznego do tego, jaki pozyskiwany jest z mleka. Pierwszym produktem marki jest wegański serek śmietankowy. W ofercie wkrótce mają się pojawić także sery twarde.

Jak wynika z raportu Bloomberg Intelligence, rynek roślinnych zamienników mięsa i nabiału ma ogromne perspektywy wzrostu. W ciągu kilku lat jego wartość sięgnie 160 mld dolarów (ponad 620 mld zł). To przede wszystkim za sprawą popularności mleka owsianego i rosnącej liczby alternatyw dla tradycyjnych lodów, sera i masła.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies