Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Milion złotych w konkursie NCBiR „Wielkie Wyzwanie: Energia” przyznany. Kto zwyciężył?

Podczas specjalnej sesji na PGE Narodowym odbyły się prezentacje 10 wybranych prototypów zgłoszonych w konkursie NCBiR. Zwycięzcy liczą na komercjalizację projektu

W konkursie zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) poświęconym energetyce odnawialnej a konkretnie przydomowym instalacjom wiatrowym, wybrano zwycięzcę. Do ścisłego finału dotarło dziesięć zespołów. Prezentacje odbyły się na PGE Narodowym. W ścisłej czołówce znalazły się: Archetyp, BIGI, Chinook Team, DTD, KamilEco, MMB Team, PJW team, POLDOM, Silesian Wind Generator, WindCraft.

Zwyciężył zespół MMB Team z Gdańska i jego kontrukcja, która została wysoko oceniona ze względu na dużą sprawność i zastosowanie algorytmów, co wpływa na maksymalne wykorzystanie wiatru i pozwala magazynować pozyskaną energię. W ocenie projektu wskazano, że ważnym jej wyróżnikiem był fakt, że silny wiatr nie zakłóca jej pracy. MMB Team tworzą specjaliści na co dzień zajmujący się projektowaniem układów elektronicznych i sterowaniem urządzeniami energoelektronicznymi oraz napędowymi. – To wiele lat ciężkiej pracy całego zespołu – testów oraz szukania optymalnego rozwiązania. Finalna wersja prototypu pojawiła się 2-3 miesiące temu. Do samego końca nie byliśmy pewni wygranej. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza ciężka praca została doceniona. Liczymy na komercjalizację naszego wynalazku – powiedział Janusz Szewczyk, programista zespołu MMB Team. Nagroda jaką odebrali zwycięzcy to milion złotych.

Nagrodę specjalną w kategorii „wzornictwo” publiczność przyznała konstruktorom z zespołu Panel Wiatrowy. Konstruktorzy poza uznaniem widowni zyskają także 50 tys. zł.

Przeczytaj też: Na dachu warszawskiego urzędu stanęły dwa wiatraki

Celem „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest pobudzenie rynku energetyki wiatrowej, ale tej małogabarytowej. Finansowanie konkursu zorganizowanego przez NCBiR obyło się ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. – W Polsce zauważalne jest zapotrzebowanie na małogabarytowe elektrownie wiatrowe, a odpowiedzią na nie jest właśnie finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to niezwykle ważna, ale i kosztowna misja. Program Inteligentny Rozwój zapewnia wyjątkowe wsparcie w tym zakresie. Gratuluję NCBR determinacji w doprowadzeniu tego wyjątkowego przedsięwzięcia do finału. Kluczowe, by najlepsze pomysły były dostępne dla szerokiego grona odbiorców i skomercjalizowane. Trzymam mocno kciuki za finalistów – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Drużyna sędziowska była pod dużym wrażeniem zaprezentowanych prototypów. Zdaniem ekspertów każde przedstawione rozwiązanie ma potencjał do wdrożenia. Dlatego też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprosiło uczestników finału „Wielkiego Wyzwania: Energia” na spotkanie, podczas którego zaprezentuje możliwości wsparcia zespołów w dalszym rozwijaniu projektów.

Przeczytaj też: Rewolucja w mobilności wpłynie na rynek pracy. Jakie są perspektywy dla Polski?

To ważny, ale nie jedyny konkurs, za pomocą którego NCBiR popularyzuje zeroemisyjne rozwiązania. Jest już osiem przedsięwzięć prowadzonych przez Centrum a finansowanych z Funduszy Europejskich (POIR). Wszystkie są realizowane w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP). Instytucja zamawia poprzez zdefiniowanie problemu do rozwiązania. W ten sposób wyszukuje innowacyjne pomysły, które mają szansę zostać skomercjalizowane. Zanim to nastąpi, projekty przechodzą fazę prototypowania, a zespoły demonstrują swoje rozwiązania. Obecnie prowadzone są w NCBiR postępowania w obszarach: „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, „Innowacyjna biogazownia”, „Oczyszczalnia przyszłości”, „Technologie domowej retencji”, „Wentylacja dla szkół i domów”, „Magazynowanie energii elektrycznej”, „Magazynowanie Ciepła i Chłodu”, „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”. O tym ostatnim przeczytasz więcej w tekście Energia cieplna z OZE – takich projektów szuka NCBiR i zaprasza do składania wniosków.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies