Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czas na wegański miód. Ten startup oferuje go w kilku smakach i chce się rozwijać

Firma Sofco na razie sprzedaje swoje produkty w USA, ale zamienniki miodu mogą zrobić międzynarodową karierę

Osoby zaczynające przygodę z weganizmem pewnie co jakiś czas zastanawiają się, czy można z czystym sumieniem jeść lub używać określone produkty. Sprawa wydaje się prosta z mięsem, nabiałem czy jajkami, ale już niekoniecznie z np. miodem. Czy miód jest wegański? Otóż nie jest, a przeciwnicy jego stosowania wymieniają sporo argumentów, gdy chcą przekonać, że pozyskując i wykorzystując ten pokarm, człowiek postępuje bardzo nieetycznie. Na szczęście powstają już w pełni roślinne zamienniki.

Przeczytaj też: Miasto zamieniło przystanki autobusowe w schronienie dla pszczół

Firma Single Origin Food Co (Sofco) pochwaliła się niedawno, że pozyskała od inwestorów 1,1 mln dolarów (blisko 4,2 mln zł) na rozwój. Podmiot deklaruje, że chce naprawić łańcuch dostaw w sektorze spożywczym, maksymalnie skrócić drogę, jaką jedzenie przebywa od rolnika do konsumenta, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i jednocześnie zwiększyć bioróżnorodność. Do tego dochodzi wyeliminowanie z rolnictwa zwierząt. Identyczne postulaty głosi zresztą coraz więcej firm. A jak brzmią konkrety?

Startup oferuje klientom m.in. ryż, sól czy cukier, których produkcja w minimalnym stopniu szkodzi planecie. Sztandarowym produktem jest jednak seria wegańskich miodów: Vegan Un-Honey. To całkowicie roślinna żywność wzbogacona pyłkiem kwiatowym. W ofercie można znaleźć Copper Vegan Un-Honey (wytwarzany z nektaru daktylowego), Amber Vegan Un-Honey (z ekologicznego cukru trzcinowego) i Blonde Vegan Un-Honey (z organicznego nektaru kokosowego). W planach są jeszcze Nada (bez cukru) i Gold (na bazie syropu klonowego) Vegan Un-Honey.

Przeczytaj też: Szukasz pomysłu na wycieczkę? Koniecznie zajrzyj na tę stronę

Sofco zapewnia, że może rozbudowywać zarówno ofertę wegańskich miodów, jaki i tworzyć nowe linie roślinnych produktów, które również zawierałyby pyłek kwiatowy. Pomogą w tym nie tylko pozyskane środki, ale też rosnąca liczba sklepów, w których dostępne są jej towary. Vegan Un-Honey pojawił się najpierw w sieci Sprouts Farmers Market, ale teraz klienci dotrą do niego za pośrednictwem Whole Foods, Natural Grocers czy Safeway. Konsumentowi w Polsce może to niewiele mówić, ale chodzi o tysiące sklepów. W przyszłości startup może rozpocząć międzynarodową karierę. Do tego momentu pozostaje Ci korzystać z produktów, które może i nie są nazywane wegańskim miodem, ale spełniają podobną funkcję i są powszechnie dostępne.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies