Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Mała ośmiornica zgarnia Oscara i uczy jak chronić świat oceanów

Mała ośmiornica podpatrzona okiem kamery daje szansę, by zrozumieć, czym jest cykl życia, natura i jakie jest miejsce człowieka w całym ekosystemie

– Ludzie mówią, że ośmiornice przypominają kosmitów. Im jednak je lepiej poznajemy, tym bardziej przekonujemy się, jak bardzo są do nas podobne – tak rozpoczyna się film dokumentalny, który w tym roku został nagrodzony przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jeśli ktoś jeszcze nie widział, to niech koniecznie zobaczy. Obraz jest dostępny na Netfliksie, a podczas 93. gali rozdania Oscarów został uhonorowany w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Przeczytaj też: Sir David Attenborough ostrzega, że życie na naszej planecie może zniknąć

„Czego nauczyła mnie ośmiornica” („My Octopus Teacher”) wyreżyserowali Pippa Ehrlich i James Reed. Jest to opowieść o podwodnej przyjaźni filmowca Craiga Fostera z małą ośmornicą. Przez lata południowoafrykański reżyser działał na rzecz ochrony dzikiego podwodnego życia, ale też realizował filmy pokazujące rdzenną afrykańską ludność. Po wielu latach pracy potrzebował jednak ucieczki. Wytchnienie odnalazł w środowisku doskonale sobie znanym, pod wodą.

Przeczytaj też: Co dalej z polskim węglem?

Film pokazuje osiem lat codziennego nurkowania. Bohater podczas jednej z wypraw dostrzega ośmiornicę. Spotyka ją potem wielokrotnie. W końcu mały głowonóg odmieni jego życie. Brzmi jak banał, ale ta prosta historia nie ma w sobie nic banalnego. Zaciekawienie, zaufanie, wreszcie specyficzna przyjaźń między dwoma szalenie różniącymi się gatunkami – wszystko to opowiedziane w subtelny sposób pozwala dostrzec wyjątkowość tej relacji. Podwodne podróże z małą ośmiornicą, podpatrzone okiem kamery pozwalają zrozumieć, czym jest cykl życia, natura i jakie jest miejsce człowieka w tym ekosystemie.

Dokument przyrodniczy otrzymał już Złoty Laur w kategorii Najlepsza produkcja kinowa filmu dokumentalnego Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych, Nagrodę Green Warsaw – Najlepszy film na festiwalu Millennium Docs Against Gravity i Nagrodę BAFTA za Najlepszy film dokumentalny. Można go obejrzeć na platformie Netflix.

Zdjęcie: mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies