Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zielony wodór dostanie 300 mln zł wsparcia. Nabór projektów już niedługo

Zielony wodór jest uważany za przyszłość świata energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o uruchomieniu programu „Nowa Energia”, którego budżet wynosi 2,5 mld zł. Pierwszy nabór wniosków przedsiębiorców rozpocznie się 18 marca i potrwa do końca maja. Instytucja zamierza na początek wesprzeć kwotą 300 mln zł projekty z zakresu produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania bezemisyjnego wodoru.

Przeczytaj też: Vestas zapowiada największą turbinę w historii

Program skierowany jest do podmiotów, które chcą wytwarzać wodór w sposób ekologiczny, a zatem przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Pieniądze mogą też trafić do firm, które opracują rozwiązania dostosowujące istniejącą infrastrukturę do przesyłania zielonego paliwa, ale też wykorzystania go w transporcie – nie tylko drogowym, lecz także kolejowym czy wodnym. Nabór wpisuje się w założenia strategii wodorowej, o której więcej przeczytasz pod tym adresem.

Prezes NFOŚiGW, prof. Maciej Chorowski, wyjaśnia, że technologie wodorowe są bardzo wymagające i to na różnych płaszczyznach. Polski przemysł musi jednak budować kompetencje w tej dziedzinie, bo rola tego paliwa będzie rosnąć w skali globalnej i można liczyć na umiędzynarodowienie najlepszych rozwiązań.

Fundusz uściślił, że w doborze projektów do programu kluczowe role odegrają kryteria opłacalności oraz innowacyjności.

Przeczytaj też: Przyczyną co piątego zgonu jest zanieczyszczenie powietrza

Instytucja w jeszcze w tym roku będzie uruchamiać kolejne nabory. Wśród obszarów wsparcia znajdą się plusenergetyczne budynki (czyli takie, które więcej energii produkują, niż zużywają), inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu, stabilne bezemisyjne źródła energii czy samowystarczalne klastry energetyczne. Przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Przewidziano opcję jej częściowego umorzenia. Więcej informacji na temat programu znajdziesz pod tym adresem.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies