Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen zbuduje hub wodorowy. Trwają przygotowania

Koncern poszukuje wykonawcy instalacji, w której powstawać będzie tzw. zielony wodór

Orlen już wcześniej zapowiedział stworzenie hubów wodorowch w Płocku i Włocławku. W ubiegłym tygodniu ogłosił plan redukcji emisji CO2.

W ślad za tymi zapowiedziami zaczyna szukać wykonawcy hubu, który powstanie na terenie należącego do grupy zakładu Anwil we Włocławku. Inwestycja obejmie instalację do produkcji gazu, infrastrukturę logistyczną oraz dystrybucyjną. Docelowo ma dostarczać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę.

Przeczytaj też: Zagraniczni inwestorzy chętnie wesprą budowę OZE w Polsce

Na pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, jednak jej modułowa konstrukcja pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu.

Wodór, który już teraz wytwarzany jest we Włocławku w procesie elektrolizy, będzie doczyszczany do jakości paliwa transportowego metodą adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA). Wykorzystywany proces elektrolizy daje możliwość docelowej produkcji tzw. zielonego, bezemisyjnego wodoru. Jest to możliwe dzięki zasileniu elektrolizera energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, które Orlen już teraz zaczyna rozwijać.

Na pierwszym etapie dystrybucji paliwo będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Koncern podpisał już kilka porozumień z samorządami (w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz Miastem Płock), będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu 2022.

Przeczytaj też: Poznaj Polski Pakt Plastikowy

Oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, Orlen rozwija również technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam już w 2021 roku.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ORLEN

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies