Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ule na dachach to już żadna nowość. Następnym krokiem będą wielkie szklarnie

Lokalne rolnictwo miejskie? Okazuje się, że to realny pomysł na biznes

Zmienia się podejście do funkcji, jakie mogą pełnić dachy współczesnych budynków. Coraz częściej pojawiają się na nich instalacje fotowoltaiczne, systemy do łapania deszczówki czy ogrody. W Polsce na popularności zyskuje trend umieszczania na dachach uli. Ale to nie koniec – firma Lufa Farms udowadnia, że dach może być świetną lokalizacja dla szklarni.

Przeczytaj też: Wiatraki będzie można budować dużo bliżej domów

Zachodnie media informują o uruchomieniu największej na świecie szklarni na dachu. Wspomniany już startup Lufa Farms usadowił ją na jednym z budynków w Montrealu. Obiekt o powierzchni 15 tys. metrów kwadratowych będzie działał przez cały rok. Uprawy prowadzone są metodą hydroponiczną, czyli bez użycia ziemi ziemi. Woda, która zasila rośliny, to w przeważającej mierze deszczówka.

Chociaż uprawy są zautomatyzowane, firma zatrudnia już 500 osób. Obsługują nie tylko wspomniany obiekt – Lufa Farms prowadzi też cztery szklarnie na dachach w Montrealu, z których pierwszą uruchomiono już w 2011 roku. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln dolarów. Wówczas mogło się wydawać, że pomysł jest szalony, ale kolejne lata pokazały, że ten biznes jest nie tylko innowacyjny, ale też zyskowny – przedsiębiorstwo zarabia na siebie od 2016 roku.

Przeczytaj też: Polacy rozsmakowali się w ekologicznej żywności

W szklarniach Lufa Farms uprawia się około 100 odmian warzyw i ziół. Rośliny są zapylane przez trzmiele, a biedronki i osy wykorzystywane są do zwalczania szkodników. Klienci mogą za pośrednictwem strony internetowej stworzyć koszyk z produktami i odebrać go w jednym z wyznaczonych punktów lub za dopłatą zamówić transport do domu (startup zamierza inwestować we flotę pojazdów elektrycznych).

Szklarnia na miejskim dachu to nie tylko sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Rosnące w niej warzywa i owoce są wolne od pestycydów, a uprawa przebiega w sposób zrównoważony, bez dużego obciążenia dla środowiska naturalnego. Firma nie ukrywa, że swój pomysł chce „eksportować” – oby i na tym polu odniosła sukces.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies