Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czy wiecie, gdzie wyrzucić zużyte baterie, żarówki, płyty CD? Te podwarszawskie gminy znalazły rozwiązanie

Stare Babice właśnie zainstalowały specjalne pojemniki spełniające rolę gminnych punktów elektroodpadów

Każdy z Was zapewne wie, że elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska i nie należy ich wyrzucać razem z innymi śmieciami. Ale czy wiecie, gdzie możecie zanieść zużyte żarówki, baterie, stare płyty CD i DVD czy drobny sprzęt elektroniczny? To już nie jest takie oczywiste. Gmina Stare Babice postanowiła pomóc mieszkańcom w zbiórce elektrośmieci. W mijającym tygodniu przy głównych węzłach komunikacyjnych zainstalowano specjalne pojemniki, do których można je wrzucać. Gminne punkty elektroodpadów wyglądają tak:

Jak powiedziano mi w urzędzie gminy, samorząd zdecydował się na taką inwestycję, ponieważ chce, aby na jego terenie lepiej segregowano śmieci. Pojemniki spełniają bowiem także rolę edukacyjną. Prawie 20 tys. mieszkańców gminy od kilku dni może łatwiej pozbywać się elektroodpadów mając jednocześnie gwarancję, że trafią one tam gdzie powinny, a więc nie na wysypiska śmieci.

Przeczytajcie także: Pierwszy w kraju butelkomat nie wytrzymał nawet miesiąca

Gmina podpisała umowę z firmą, która specjalizuje się w recyklingu i utylizacji tego typu zużytych produktów. Na razie zorganizowano trzy gminne punkty zbiórki elektrośmieci. Po sześciu miesiącach władze gminy przeanalizują dane dotyczące ilości zebranych odpadów i podejmą decyzję, czy rozszerzyć program i ustawić więcej pojemników.

Przeczytajcie także: Mikroplastik jest już w jedzeniu i wodzie

A wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Podobne pojemniki ustawiono bowiem wcześniej w kilku innych podwarszawskich gminach, na przykład w Piasecznie i w Lesznie. W tym pierwszym działania samorządu odniosły skutek. Jak mówią urzędnicy ze Starych Babic, którzy brali przykład między innymi właśnie z Piaseczna, początkowo opróżniano tam pojemniki raz na dwa miesiące. Obecnie zapełniają się one znacznie szybciej i trzeba to robić co dwa tygodnie - okazało się mieszkańcy gminy chętnie z nich korzystają, a w koszach na śmieci jest mniej niebezpiecznych dla środowiska odpadów.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies