Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Cenny pierwiastek z odzysku. KGHM dostarcza ren dzięki filtrowaniu ścieków

Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce: najrzadziej występujący w przyrodzie i cenny pierwiastek w KGHM jest pozyskiwany jako produkt uboczny przy produkcji miedzi

Ren jest jednym z najdroższych i najrzadziej występujących w przyrodzie pierwiastków. Jego światowe zasoby szacuje się na nie więcej niż 17 tysięcy ton. Tymczasem dzięki unikalnym właściwościom używany jest np. przemyśle lotniczym i rakietowym. Dodając go do niklu, produkuje się m.in. łopatki silników odrzutowych. Używa się go też przy produkcji turbin gazowych. Największymi nabywcami renu na świecie są obecnie główni producenci silników: General Electric, Pratt & Whitney oraz Rolls Royce.

Przeczytaj też: KGHM się zazieleni. Postawi swoje farmy słoneczne

Drugim największym odbiorcą renu jest branża petrochemiczna, wykorzystująca 15 proc. światowej podaży tego pierwiastka do produkcji katalizatorów używanych przy rafinacji bezołowiowych benzyn.

Problem z renem polega na tym, że jest on bardzo trudny w pozyskaniu. W skorupie ziemskiej renu jest bardzo niewiele – najmniej ze wszystkich metali. Jedynym jego dostawcą w Europie jest KGHM. Konkretnie zaś KGHM Metraco, które dostarcza nadrenian amonu i ren metaliczny. Pozyskuje go jako produkt uboczny z kwaśnych ścieków przemysłowych, generowanych przy produkcji miedzi w hutach miedzi w Legnicy i Głogowie.

Jest to możliwe dzięki technologii opracowanej wspólnie przez specjalistów z miedziowej spółki oraz naukowców z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Przeczytajcie też: To nowy trend. Coraz więcej firm chce kupować prąd z OZE

Innowacyjna metoda pozyskiwania renu w KGHM nie jest jedynym przykładem angażowania się kombinatu w rozwiązania z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym. Spółka zapowiada, że w ciągu najbliższych lat z 15 do 35 proc. zwiększy udział złomu w dostarczanej na rynek miedzi. To o tyle ważne, że wykorzystanie złomu i częściowe zastąpienie nim tradycyjnego procesu produkcyjnego pozwala oszczędzać w przeliczeniu na tonę kilkadziesiąt procent energii elektrycznej, zmniejszając przy tym emisję CO2 i produkcję odpadów. Dlatego działalność KGHM Metraco przyczynia się nie tylko do redukcji wpływu na środowisko, ale też przynosi realne oszczędności.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies