Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jak w pięć lat zrównoważyć swój ślad węglowy? Wystarczy płacić zieloną kartą Bunq

Bank za każde 100 euro wydane za pomocą jego karty przekazuje środki organizacji Eden Reforestation Projects

Skoro może być Czarny Piątek, to dlaczego nie zorganizować Zielonego Czwartku? Holenderski bank Bunq poinformował, że od dzisiaj oferuje nową zieloną kartę powiązaną z programem zalesiania. Może ją zamówić każdy. Jest to prepaid z logo Mastercarda, który zasila się gotówką z konta dowolnego banku. Roczna opłata członkowska wynosi 99 euro. W zamian właściciel karty może w ciągu pięciu lat zrównoważyć swój ślad węglowy.

Przeczytaj też: Już ponad 225 tys. euro dla Amazonii.

Jak to działa? Zasada jest prosta: za każde wydane 100 euro, bank kupuje drzewo dla organizacji Eden Reforestation Projects. To organizacja non profit, która zatrudnia lokalnych mieszkańców w wielu zubożałych regionach na świecie jako agentów globalnej odbudowy lasów. Od czasu rozpoczęcia akcji w 2005 r. posadzili już oni ponad 265 mln drzew w 82 różnych miejscach. Środki z akcji Bunq zostaną przeznaczone na zalesianie Madagaskaru. Dlaczego właśnie tam?

Mieszkańcy tej wyspy doświadczyli jednej z najpoważniejszych katastrof deforestacyjnych na Ziemi. Zniszczono już ponad 90 proc. pierwotnych lasów Madagaskaru, co oznacza realne konsekwencje – 75 proc. gatunków zwierząt żyjących na wyspie nie występuje nigdzie indziej na świecie.
Skutki wylesiania odczuwają też mieszkańcy. Drzewa wycina się między innymi dlatego, że gospodarka Madagaskaru w dużym stopniu opiera się na rolnictwie. Deforestacja przyspieszyła jednak erozję gruntów, więc zagraża tej ważnej dla kraju gałęzi przemysłu. Gleba przedostaje się do dróg wodnych, blokuje nurty i powoduje powodzie rzek oraz wysychanie jezior.

Przeczytaj też: Revoluta zbiórka na ratowanie lasów deszczowych

Bunq zwraca uwagę, że wybrał Madagaskar, bo na wyspie znajdują się także lasy namorzynowe, które wychwytują z atmosfery duże ilości dwutlenku węgla w tempie 2–4 razy szybszym niż dojrzałe lasy tropikalne. Obliczono, że właściciel karty, który regularnie będzie nią opłacał swoje wydatki w wysokości 1 tys. euro miesięcznie, może zrównoważyć swój ślad węglowy w ciągu 5 lat.

Warto dodać, że karta jest „zielona” nie tylko ze względu na powiązanie z projektem zalesiania. Jest metalowa, w 50 proc. wykonana ze stali, więc do jej wytworzenia wykorzystano o połowę mniej plastiku niż w przypadku tradycyjnych kart.

Bunq jest młodym holenderskim bankiem, który został założony w Amsterdamie w 2015 r. Oferuje swoje usługi przede wszystkim ekspatom. Można w nim założyć płatne konto osobiste lub firmowe a także za darmo korzystać z kredytowej karty podróżnej.

Co ciekawe również banki z Polski wspierają zalesianie terenów. Mowa np. o BNP Paribas, który kilka tygodni temu ogłosił, że w zamian za założenie u niego nowego rachunku zasadzi drzewo.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies