Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Będą ułatwienia legislacyjne dla firm inwestujących w offshore? Trwają konsultacje w sprawie ustawy dotyczącej morskich farm wiatrowych

Do 2040 roku w morskie wiatraki trzeba będzie zainwestować nawet 100 mld złotych

O tym, w jaki sposób wielomiliardowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe (offshore) mogą pobudzić krajową gospodarkę oraz jak zagwarantować udział polskich firm w tych przedsięwzięciach, minister energii Krzysztof Tchórzewski rozmawiał z przedstawicielami spółek energetycznych i instytucji zajmujących się budową takich instalacji. Polski rząd niejednokrotnie podkreślał, że to właśnie morska energetyka wiatrowa ma się stać głównym filarem polskiego OZE.

Przeczytaj też: Orlen zaczyna badania dna morza. Zbuduje tam morskie wiatraki

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Ministerstwa Energii, rozmowy miały charakter konsultacji. Odbywały się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału mediów, by przedstawiciele firm inwestujących w morskie wiatraki w Polsce mogli przedstawić, jak ich zdaniem powinny wyglądać ułatwienia legislacyjne dla branży.

– Chcemy rozpocząć szeroką dyskusję na temat możliwości zmaksymalizowania wkładu polskiej gospodarki w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej tak, aby udział krajowych wytwórców był na możliwie wysokim poziomie" – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, w wydanym przez ministerstwo komunikacie.

Zgodnie z projektem polityki energetycznej Polski do 2040 r., a więc jedynym na dzisiaj dokumentem pokazującym, jak może wyglądać transformacja energetyczna, już w połowie przyszłej dekady w polskim miksie energetycznym ma znaleźć się 10 GW mocy z farm wiatrowych. Koszt inwestycji w offshore ma do 2040 roku wynieść łącznie 100 mld złotych.

Na razie Polska nie ma jeszcze żadnych farm wiatrowych na Bałtyku, ale na nasz rynek zaczynają wchodzić najwięksi gracze w branży, jak RWE Renewables, duński Ørsted czy General Electric, o czym pisaliśmy już w green-news.pl.

Przeczytaj też: PGE wybrała partnera do budowy morskich farm wiatrowych

Przedstawiciele polskiej administracji liczą, że morskie wiatraki nie tylko pozwolą produkować czystą energię, ale stworzą całą nową gałąź gospodarki, a co za tym idzie i nowe miejsca pracy. Jednak by tak się stało, potrzebne są korzystniejsze regulacje prawne, by branża mogła swobodnie się rozwijać.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies