Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pływające po morzu farmy wiatrowe nadciągają do Europy

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie właśnie wyruszyła w ocean z portugalskiego portu Ferrol. Za projektem stoją energetyczni europejscy giganci, tacy jak Repsol, EDP Renewables i Engie

To będzie największa morska instalacja wiatrowa umieszczona na pływającej platformie. Odróżnia się od tradycyjnej morskiej farmy wiatrowej (offshore) tym, że jej mobilność pozwala wykorzystać wiatr nie tylko przy brzegu, ale również i na głębokich wodach morskich, co dotychczas było niemożliwe. Platforma składa się z trzech części. Kiedy znajdą się one 20 km od wybrzeża, zostaną zainstalowane w odległości 50 m jedna od drugiej. Każda z nich ma 30 metrów wysokości i będzie przymocowana do dna morskiego stumetrowym łańcuchem. Technologia pozwala na instalację jednej z największych dostępnych obecnie na rynku turbin wiatrowych o mocy około 9 MW każda. Ponadto została opracowana w taki sposób, że transport poszczególnych elementów platformy nie wymaga specjalnych holowników.

Przeczytaj też: PGE wybrała partnera do budowy farm na Bałtyku

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zostaną do niej doinstalowane jeszcze dwie dodatkowe platformy, co pozwoli jej osiągnąć 25 MW mocy zainstalowanej. W praktyce oznacza to, że dostarczy energii zużywanej rocznie przez 60 tys. osób.

Projekt nosi nazwę WindFloat Atlantic. Jego prototypem byla instalacja WindFloat1, która sprawdziła się w najbardziej ekstremalnych warunkach panujących na morzu, w których z powodzeniem produkowała energię. Miała moc 2 MW i działała bez zarzutów nawet przy falach o wysokości 17 m i wiatrach przekraczających 110 km/h.

Przeczytaj też: Europa przyspiesza budowę nowych wiatraków

Platforma została zbudowana przez konsorcjum Windplus, złożone ze znanych koncernów energetycznych tj. hiszpańskich Repsol i EDP Renewables, francuskiego Engie, amerykańskiego Principle Power.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies