Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowa era w energetyce słonecznej. Niemcy zbudują pierwszą sporą farmę słoneczną bez wsparcia państwa

Firma BayWa budowę nad Bałtykiem rozpocznie już w czerwcu. Moc farmy będzie dość duża, bo 8,8 MW. To bardzo ciekawy przykład dla Polski i tej części Europy

Budowa w Niemczech pierwszej instalacji słonecznej bez jakiegokolwiek wsparcia państwa pokazuje, że na tamtejszym rynku energia tego typu już teraz może konkurować z tą pochodzącą z konwencjonalnych źródeł. To z kolei oznacza, że i w Polsce wkrótce pojawią się tego typu projekty. Hurtowe ceny prądu mamy przecież wyższe niż w Niemczech.

Przeczytajcie także: Punkt zwrotny dla farm wiatrowych w Polsce? Rekordowy projekt rusza z miejsca

Projekt Barth V, bo tak będzie się nazywać nowa farma, powstanie 30 kilometrów na wschód od Stralsund, na terenie nieruchomości należącej do tamtejszego lotniska. Tereny te są oddalone około 100 km od Świnoujścia. Prace konstrukcyjne ruszą za niespełna miesiąc.

– Dzięki naszemu parkowi słonecznemu Don Rodrigo o mocy 175 MW, który zbudowaliśmy w południowej Hiszpanii pod koniec ubiegłego roku, pokazaliśmy już, że energia słoneczna może być dziś wytwarzana taniej niż konwencjonalna. Mimo że w Niemczech nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze, i tu opłaca się już budowa farmy bez dopłat. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zapoczątkowujemy nową, ekscytującą erę wytwarzania energii z zielonych źródeł – mówi Benedikt Ortmann, dyrektor zarządzający BayWa r.e. Solar Projects GmbH.

Przeczytajcie także: Wyższa cena AGD nie zawsze zwróci się w niższych rachunkach za prąd

Energia wytworzona w farmie słonecznej trafi do odbiorców przemysłowych na mocy długoterminowych umów na zakup energii (PPA). Obecnie trwają negocjacje z zainteresowanymi podmiotami.

Przedstawiciele BayWa przyznają, że o ile w przypadku większych instalacji faktycznie można już mówić o przełomie, to mniejsze inwestycje realizowane przez osoby indywidualne powinny nadal otrzymywać wsparcie państwa w ramach niemieckiej reformy rynku energii, EEG.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies