Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Mleko z ziemniaków? Producenci roślinnych zamienników nabiału poszukują bardziej ekologicznych rozwiązań

Uprawa ziemniaków jest dwa razy bardziej wydajna niż owsa i zużywa się przy niej o 98 proc. mniej wody niż w przypadku migdałów

Producenci roślinnych zamienników mięsa i nabiału nie zasypiają gruszek w popiele i poszukują technologii bardziej przyjaznych środowisku. Wegański ser czy napoje roślinne zazwyczaj wytwarzane są z soi, orzechów, olejów lub kultur bakterii. Jak donosi VegNews, są firmy, które stosują alternatywne i bardziej ekologiczne rozwiązania. Sięgnęły po warzywa korzeniowe i ziemniaki.

Przeczytaj też: Dieta pegańska – nowy model odżywiania

VegNews jako przykład podaje właściciela marki The Simple Root, który wprowadził do sprzedaży w Wielkiej Brytanii i USA wegańskie serki wytwarzane z ziemniaków i pasternaku. Producent tworzy z warzyw kremową bazę i dodaje do niej zioła, przyprawy i owoce. Drugi przykład pochodzi z Północnej Europy. Szwedzka marka DUG specjalizuje się w produkcji wegańskiego mleka z ziemniaków.

Przeczytaj też: Diety roślinne lekarstwem na epidemię otyłości

DUG twierdzi, że tego rodzaju mleko jest najbardziej zrównoważoną alternatywą na rynku. Zdaniem marki, uprawa ziemniaków jest dwa razy bardziej wydajna niż owsa i zużywa się przy niej o 98 proc. mniej wody niż w przypadku migdałów.

Eksperci wyliczyli też, że jej ślad węglowy jest o dwie trzecie mniejszy niż przy produkcji mleka krowiego. Mleko DUG zawiera ziemniaki, olej rzepakowy, błonnik z cykorii i białka grochu. Te ostatnie są też często dodawane do dostępnych także na polskim rynku napojów migdałowych i owsianych. Ziemniaczana wersja mleka ma niższą zawartość cukru, nie zawiera maltodekstryny (produkt enzymatycznego rozpadu skrobi). Przy jego produkcji wykorzystuje się opatentowaną przez firmę emulsję na bazie ziemniaków, która nadaje mu kremową konsystencję i pozwala wytwarzać wegańskie lody i kremy.

Warto też wspomnieć, że ziemniaki mimo powszechnej opinii są niskokaloryczne i zdrowe. Zawierają wiele kluczowych dla organizmu substancji odżywczych. Wystarczy nie mieszać ich z masłem czy tłustymi sosami, a stosowane w diecie szybko zapewnią utratę wagi ciała.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies