Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Kętrzynie od nowego roku transport publiczny będzie za darmo. Miasto kupiło też elektryczne autobusy

Po mieście będą jeździć elektryczne autobusy Yutong E10. Powstanie też infrastruktura do ich ładowania

Od nowego roku mieszkańcy Kętrzyna będą mogli korzystać z miejskiego transportu za darmo. Na dodatek samorząd inwestuje w ekologiczne pojazdy. Zakupił cztery zeroemisyjne autobusy Yutong E10. Mają po 10 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i są wyposażone w wydajny system klimatyzacji. Na jednym ładowaniu mogą przejechać do 400 km. Pojazdy dostarcza firma Busnex Poland, która w ramach kontraktu zapewni też miastu infrastrukturę do ich ładowania.

Przeczytaj też: Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

– Mamy nadzieję, że to zachęci mieszkańców do pozostawienia aut i podróży bezpłatnym, zeroemisyjnym transportem zbiorowym, co na pewno będzie miało zbawienny wpływ na jakość powietrza w mieście – powiedział burmistrz Kętrzyna, Ryszard Niedziółka.

Jak czytam w komunikacie prasowym rozesłanym do mediów, start bezpłatnej komunikacji w Kętrzynie poprzedziła dyskusja z mieszkańcami na temat rozkładu jazdy, tras i lokalizacji przystanków. Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przeznaczono na ten cel 6,4 mln zł.

Przeczytaj też: Po mieście jeździ już wodorowy Solaris

Coraz więcej polskich miast decyduje się na zakup zeroemisyjnych autobusów. Od lipca pierwszy taki pojazd napędzany wodorem przewozi mieszkańców Konina. Wodorowe autobusy testowano już lub planuje się to zrobić w Krakowie, Wrocławiu i Gdyni. Zeroemisyjne pojazdy Solarisa będą jeździć po ulicach Poznania. Do miasta w połowie przyszłego roku ma trafić 15 autobusów napędzanych wodorem. Ekologiczne paliwo dostarczy Orlen ze swojego hubu we Włocławku. Tamtejszy wodór powstaje w procesie elektrolizy solanki jako produkt uboczny przy wytwarzaniu chloru.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies