Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zaporoże. W nocy Rosjanie zaatakowali ukraińską elektrownię atomową w Enerhodarze

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zaapelowała o natychmiastowe zaprzestanie walk w pobliżu elektrowni

W nocy z 3 na 4 marca Rosjanie ostrzelali ukraińską elektrownię jądrową Zaporoże w Enerhodarze. W ogniu stanęły budynki znajdujące się na terenie obiektu. Z ostatnich doniesień wynika, że nie ucierpiała kluczowa infrastruktura elektrowni i nie odnotowano wzrostu promieniowania.

– Zwracam się do wszystkich ludzi, którzy znają słowo: Czarnobyl. Wybuch w elektrowni atomowej oznacza globalną katastrofę. Europa musi się obudzić. Zaporoska elektrownia jądrowa płonie po ostrzale rosyjskich czołgów. Strzelają po blokach jądrowych. Mają systemy noktowizyjne i wiedzą, w co celują. W tej elektrowni jądrowej jest sześć bloków. W Czarnobylu eksplodował jeden. Pamiętacie, jak to się skończyło. Rosja chce to powtórzyć. Po raz pierwszy w naszej historii mamy do czynienia z jądrowym terrorem – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przeczytaj też: Wojska walczą w strefie Czarnobyla. To groźba katastrofy

Jeszcze 3 marca, przed tym ostrzałem, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) apelowała o natychmiastowe zaprzestanie stosowania siły w Enerhodarze i wezwała działające tam siły wojskowe do powstrzymania przemocy w pobliżu elektrowni jądrowej.

– Ukraina poinformowała dziś Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że duża liczba rosyjskich czołgów i piechoty „przebiła się przez blokadę” do miasta Enerhodar, kilka kilometrów od Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – relacjonował wtedy dyrektor generalny IAEA, Rafael Mariano Grossi.

Przeczytaj też: Spłonęła baza paliwowa na Ukrainie

Ukraina ma znaczny potencjał energetyki jądrowej. W kraju funkcjonuje 15 bloków jądrowych, działają tam też składowiska odpadów radioaktywnych. Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze jest nie tylko największa w kraju, ale i w Europie. Ma sześć reaktorów o mocy 950 MW każdy. Pięć pierwszych zostało uruchomionych w latach 1985-1989, ostatni blok w 1995 r. Używanie rakiet i bomb na tych terenach stanowi zagrożenie dla całej Europy.

Wcześniej informowaliśmy, że rosyjskie wojska zniszczyły komercyjną bazę naftową pod Wasylkowem powodując katastrofę ekologiczną. Na znacznym obszarze w powietrzu unosiły się substancje rakotwórcze.

Aktualizacja: Po godz. 6.00 rano agencje informacyjne podały, że pożar udało się ugasić.

Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies