Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Uchwała antysmogowa weszła w życie. W dwóch województwach słone kary za używanie „kopciuchów”

Za nieprzestrzeganie zasad, które weszły w życie 1 stycznia, grozi nawet 5 tysięcy złotych kary

W dwóch regionach Polski 1 stycznia nie tylko zaczął się nowy rok, ale też w życie weszła tzw. uchwała antysmogowa. Wiąże się ona z koniecznością likwidacji pozaklasowych pieców węglowych, tzw. „kopciuchów”. Gospodarstwa domowe, które nie dostosują się do nowych zasad, muszą się liczyć z karą i to dość dotkliwą.

Przeczytaj też: Czyste powietrze nam się należy, uznaje sąd

Uchwała antysmogowa to przyjęta pięć lat temu regulacja dotycząca wszystkich użytkowników kotłów na paliwo stałe. Kotły używane powyżej 10 lat do 1 stycznia br. powinny zostać zlikwidowane. Zasady te dotyczą dwóch województw w naszym kraju. Chodzi o Śląsk i Podkarpacie. Uchwała antysmogowa zakazuje spalania: węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz wilgotnego drewna.

Gospodarstwa domowe, które nie dostosują się do zmian, muszą się liczyć z karami. Grzywna wynosi od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Organem uprawnionym do nakładania mandatów jest policja oraz Inspektor Ochrony Środowiska.

Na nieco ponad miesiąc przed wejściem w życie uchwały antysmogowej Polski Alarm Smogowy przedstawił dane dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste powietrze”. Zestawienie obejmujące swoim okresem III kw. 2021 roku zdominowały śląskie gminy. Zajeły one pierwszych 17 miejsc i w sumie ponad 50 pozycji w pierwszej setce rankingu. O ile dominacja Śląska w rankingu nie zaskakuje, to niespodzianką może być fakt, że w zestawieniu zabrakło gmin z Podkaracia, czyli regionu będącego wówczas w przededniu wejścia w życie uchwały.

Organizacja sprawdziła niedawno jak przebiega likwidacja „kopciuchów” w Warszawie, gdzie uchwała antysmogowa zostanie wprowadzona 1 stycznia 2023 roku. Okazuje się, że na nieco ponad rok przed wejściem w życie uchwały wymieniono 547 kotłów. Tym samym, do likwidacji pozostało jeszcze niespełna 15 tys. „kopciuchów”.

Przeczytaj też: Warszawska uchwała antysmogowa do poprawki

Pozytywne doświadczenia co do skuteczności działania uchwały antysmogowej odnotował Kraków. W mieście od czasu jej wprowadzenia wyraźnie poprawiła się jakoś powietrza. Jeszcze lepsze efekty miasto odczułoby wprowadzając strefę czystego transportu i współpracując z sąsiednimi gminami, by również wprowadzały ustawy antysmogowe na swoich terenach.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies