Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Autostradami znów można jeździć za darmo. Zaoszczędzą kierowcy aut na wodór i prąd

4 lipca ruszyła druga edycja akcji „Autostrada do elektromobiności”. Promocja potrwa przez całe wakacje i przyczyni się do redukcji CO2 w transporcie

Od dzisiaj kierujący autami elektrycznymi i wodorowymi nie płacą za przejazdy wybranymi odcinkami autostrad A1, A2 oraz A4. Ruszyła druga edycja akcji „Autostradą do elektromobilności”. Właściciele zeroemisyjnych aut zarejestrowani w EV Klub Polska za darmo pokonają trasy Toruń – Gdańsk, Konin – Stryków, Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice. Promocja dotyczy dróg, gdzie wprowadzono wideo-tolling, a więc także pozostałych szlaków, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-Toll.

Przeczytaj też: Jest prognoza dla energetyki w 2022 roku

Akcja „Autostrada do elektromobilności” to inicjatywa EV Klub Polska, Autopay (operatora aplikacji m.in. do płatności za przejazdy wybranymi odcinkami dróg w Polsce) oraz marki Wallbox, oferującej stacje ładowania samochodów elektrycznych. Pierwsza edycja akcji zaowocowała czterema tysiącami darmowych przejazdów o łącznej długości 160 tys. km. Dzięki wykorzystaniu wodorowych i elektrycznych pojazdów udało się uniknąć emisji 19 tys. kg CO2.

Przeczytaj też: Koniec samochodów spalinowych w UE coraz bliżej

Organizatorzy szacują, że dzięki promocjom kierowcy zeroemisyjnych aut mogą oszczędzić niemal 60 zł podczas podróży nad morze i z powrotem. Na pozostałych odcinkach dróg wydadzą także o kilkadziesiąt złotych mniej. Akcja potrwa do końca wakacji.

Zwolniony z opłat może zostać każdy, kto posiada lub użytkuje samochód w pełni elektryczny. Wystarczy zarejestrować się w EV Klub Polska, a potem wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji zostanie wygenerowany link, dzięki któremu będzie można zarejestrować lub zalogować się w aplikacji Autopay. Następnie wystarczy uzupełnić niezbędne dane (w tym pojazdu) i cieszyć się pięcioma darmowymi przejazdami po polskich autostradach.

Pomysłodawcy akcji przypominają, że transport odpowiada za 21 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. To obecnie najbardziej emisyjny sektor w wielu krajach rozwiniętych. Obecnie dominujący model mobilności, funkcjonujący głównie dzięki samochodom spalinowym, przyczynia się do negatywnych zmian klimatu i pogorszenia jakości powietrza.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies