Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Weganie dyskryminowani w szpitalach? Jest projekt rozporządzenia dotyczącego diet dla pacjentów

Urzędnicy przygotowujący przepisy dotyczące żywienia w szpitalach, zignorowali potrzeby pacjentów, którzy spożywają wyłącznie produkty roślinne

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, które ma wreszcie uregulować kwestię żywienia w szpitalach publicznych. Wśród kilkunastu ustanawianych diet nie uwzględniono jednak posiłków dla wegan.

Przeczytaj też: Menu wegetariańskie na imprezach samorządu Oslo

„W projekcie uwzględniono ponad 10 diet mogących figurować jako podstawa żywienia pacjentów i pacjentek. Poza dietą podstawową, wysokobiałkową i eliminacyjną, pojawia się także dieta papkowata, płynna, czy ubogoenergetyczna. We wszystkich wariantach zaleca się spożywanie odpowiednich ilości produktów zwierzęcych: mięsa, ryb, nabiału i jaj, a jedynie jako wariant diety eliminacyjnej podaje się dietę wegetariańską, rekomendowaną do zastosowania dla osób ze zdiagnozowaną nietolerancją lub alergią na dany składnik i dla których religia lub światopogląd wyklucza spożycie określonych produktów. Dieta ta wciąż uwzględnia jednak jaja i nabiał czym wyklucza osoby będące na diecie wegańskiej” – zauważa Green REV Institute.

Przeczytaj też: Uniwersytety usuną mięso ze studenckiego menu

Organizacja przygotowała stanowisko, w którym opiniuje projekt rozporządzenia. Apeluje, by ministerstwo zniosło ograniczenia w dostępie do diety wegańskiej oraz dopilnowało, by posiłki roślinne mógł wybrać każdy pacjent przebywający w szpitalu.

Prawnicy reprezentujący Green REV Institute argumentują, że zgodnie z konstytucją każdy ma prawo do ochrony zdrowia i równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Przepisy doprecyzowujące określają żywienie w szpitalach jako składową świadczeń zdrowotnych. Oznacza to, że projekt rozporządzenia jest niezgodny z aktami wyższego rzędu.

W polskich warunkach projektowane rozporządzenie to i tak spora rewolucja. Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. bardzo źle oceniła praktyki żywieniowe w szpitalach. Na przykład wytknięto ministerstwu brak przepisów określających rodzaje diet. Pozostawienie tej kwestii w rękach administracji szpitali często kończyło się tym, że pacjenci sami musieli zaopatrywać się w posiłki. Nowe przepisy to krok w dobrym kierunku, jednak pominięcie w nich wegan, z roku na rok rosnącej grupy społecznej, to po prostu dyskryminacja.

Z badania przeprowadzonego w październiku 2020 r. na zlecenie Pyszne.pl wynika, że już milion Polaków to weganie i wegetarianie, a kolejne dwa miliony osób planują przejść na taką dietę. Najnowsze badania potwierdzają też korzystny wpływ diety roślinnej na zdrowie człowieka.

Fot. Pixabay

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies