Jej podstawową grupą produktów są nieskrobiowe warzywa i owoce, które powinny stanowić 75 proc. zawartości talerza. Pozostałe 25 proc. to chude mięso oraz ryby ze zrównoważonej hodowli. Jakie są pozostałe zasady diety pegańskiej?
Dr Mark Hyman jest lekarzem rodzinnym i znanym mówcą, a także dyrektorem Cleveland Clinic Center for Functional Medicine i autorem bestsellerów „New York Timesa”. Edukator zdrowego odżywania połączył dietę paleo – łowiecko-zbieracką dietę naszych przodków – z roślinnym modelem odżywiania. Na pierwszy rzut oka dieta paleo i wegańska nie mają ze sobą wiele wspólnego – w jednej występuje mięso, druga je wyklucza. Ale dr Hyman wziął z każdej z nich to, co najlepsze i najzdrowsze, i połączył w jedną. Oczywiście można być weganinem jedzącym chipsy i pijącym napoje gazowane albo zwolennikiem paleo, który żywi się przede wszystkim boczkiem, a nie warzywami, ale obie te koncepcje odżywiania w założeniu są przyjazne ludzkiemu organizmowi oraz planecie. Promują dietę bogatą w produkty roślinne i dobre tłuszcze, za to ubogą w skrobię, cukier i produkty przetworzone.
Przeczytaj też: Diety roślinne lekarstwem na epidemię otyłości
Według Hymana potrzebujemy jednej diety bogatej w wartościową i dobroczynną żywność, która sprzyja utracie wagi, a także dobremu stanowi zdrowia i samopoczuciu. Dr Hyman w swojej książce „Dieta pegańska – idealne połączenie paleo i weganizmu” apeluje, żebyśmy przerwali kłótnie o diety. Jego zdaniem powinniśmy skupiać się na tym, by ograniczyć choroby przewlekłe, przetrwać kolejną pandemię i ocalić naszą planetę oraz stworzyć szczęśliwsze społeczeństwo. Do tego potrzebna jest zmiana sposobu, w jaki uprawiamy, produkujemy, dystrybuujemy i spożywamy żywność oraz zrównoważona, integracyjna i elastyczna koncepcja dietetyczna, która stanie się zdrowym stylem życia. Taka jest dieta paleo.
Dr Mark Hyman zauważył, że obozy paleo i wegański łączy ekologiczne podejście do odżywiania, a różni jedynie źródło, z którego czerpane jest białko – z produktów zwierzęcych czy z fasoli i zbóż – podejścia te można w odpowiedni sposób zintegrować. Podstawową grupą produktów w diecie pegańskiej są nieskrobiowe warzywa i owoce, które powinny stanowić 75 proc. zawartości talerza. Pozostałe 25 proc. to chude mięso oraz ryby ze zrównoważonej hodowli. Ten sposób odżywiania hamuje stany zapalne oraz obniża poziom cukru we krwi.
Przeczytaj też: Brak mięsa w diecie podnosi jakość życia
Dieta pegańska korzysta z pożywienia jako lekarstwa. Naukowcy udowodnili, że żywność bezpośrednio wpływa na nasze komórki, tkanki, narządy, nastroje, myśli, a nawet uczucia. Może nas odmłodzić, a także zadziałać jak lekarstwo i zatrzymać rozwój choroby. Najważniejszym odkryciem naukowym – zdaniem twórcy diety pegańskiej – jest fakt, że kluczowe dla zdrowia są związki fitochemiczne, które znajdują się w roślinach, ale nie tylko tam – występują na przykład w mięsie krów karmionych trawą oraz takich, które spożywają dużą ilość pokarmów pochodzenia roślinnego bogatego w składniki odżywcze.
Jedynym sposobem, żeby wykorzystać lecznicze związki, jest skoncentrowanie się na jakości żywności. Kolorowe warzywa i owoce, mięso zwierząt karmionych trawą oraz dzikie, tłuste ryby obfitują w substancje, które karmią nasze komórki i zwalczają agresorów. – Kiedy jesz żywność produkowaną przemysłowo, nawet jeśli są to warzywa, twoja dieta jest bardzo uboga – przekonuje dr Hyman. Take jedzenie przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, wyzwala stres oksydacyjny, zaburza równowagę chemiczną hormonów i mózgu, uszkadza mikrobiom etc. Pełnowartościowe pożywienie bogate w składniki odżywcze i fitoskładniki działa odwrotnie. Dieta pegańska wykorzystuje najnowszą wiedzę naukową i proponuje sposób odżywiania, który można stosować przez całe życie.
Jak układać jadłospis według diety pegańskiej? Oto kilka wskazówek
Więcej przeczytasz w książce „Dieta pegańska. Idealne połączenie paleo i weganizmu”. Dr Mark Hyman, wydawnictwo Vital.
Znajdziesz tam również ciekawe przepisy.