W Hucie Miedzi Głogów wprowadzono inteligentne rozwiązanie. Dostarczył je zespół Data Drivers, który wcześniej wygrał w hackathonie
Huta Miedzi „Głogów” będzie wytapiać miedź w bardziej efektywny sposób. To efekt wdrożenia algorytmów, które dostarczyli młodzi analitycy i programiści z Data Drivers. W ramach dostarczonego przez nich rozwiązania algorytmy na podstawie historycznych danych przewidują z niemal 100 proc. skutecznością, jakie będą tzw. straty ciepła w szybie reakcyjnym pieca w najbliższym czasie. Co więcej, są w stanie automatycznie zmienić parametry, by je stabilizować. Pomysł dostarczony przez Data Drivers jest efektem pierwszego hackathonu zorganizowanego przez miedziowego giganta.
– Zależy nam na wykorzystaniu nowych technologii w górnictwie i hutnictwie. Stale wprowadzamy nowe rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów czy, robotyzacji zgodnie z wizją KGHM 4.0. Przede wszystkim jednak myślimy o zwiększaniu efektywności przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo załogi KGHM i takie rozwiązania są dla nas najważniejsze – mówi Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.
Przeczytaj też: Anna Moskwa zapewnia, że Bruksela nie zablokuje atomu w Polsce
Po raz pierwszy w procesie technologicznym w hucie Głogów wykorzystano sztuczną inteligencję, czyli algorytmy służące do predykcji i regulacji parametrów technologicznych pieca. Rozwiązania te są w stanie automatycznie wyregulować pracę pieca.
– Jesteśmy głęboko przekonani, iż w obecnej dobie takie rozwiązania są kluczem do poprawy efektywności zarówno technologicznej, jak i ekonomicznej – dodaje Przemysław Wiśniewski, dyrektor naczelny Huty Miedzi „Głogów”.
Przeczytaj też: Fotowoltaika na blokach. Nowy program zakłada 500 mln złotych dopłat
Projekt był jednym z trzech zadań, które postawiono przed uczestnikami I edycji hackathonu CuValley Hack 2021 r. Autorami innowacyjnego rozwiązania są młodzi analitycy i programiści Data Drivers. Zaledwie pięć miesięcy od zakończenia wydarzenia miedziowy gigant rozpoczął wdrażanie w organizacji innowacyjnego rozwiązania.
Dlaczego takie projekty są ważne? Ceny energii elektrycznej w Polsce gwałtownie rosną. Dlatego każde źródło oszczędności w tym obszarze jest ważne, zwłaszcza jeśli konkuruje się, tak jak KGHM, na globalnych rynkach. Jak pisaliśmy w green-news.pl, świat potrzebuje miedzi jak nigdy dotąd. Surowiec ten jest kluczowy w technologiach napędzających transformację energetyczną.
Foto: materiały prasowe